Ressam ve Dövme Sanatçısı Umut Kıran'ın internet sitesi.

Time Out Dergisi Röportajı

umut-to-rop

“İSTANBUL’UN EN İYİ DÖVMECİLERİNİ SEÇTİK”

Soluğu Şehrin En iyi Dövmecilerinde Aldık, İşin Ustalarıyla Lafladık,

14 yıldır dövmeyle uğraşan Umut Kıran işe Eskişehir’de öğrenciyken öğrenciyken başlamış. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde okurken tuval yerine tahta, taş ve seramik üzerine çalışmış. Bulduğu son tuval alternatifi de insan vücudu olmuş. Resimle dövme arasında kararsız kalmış ve sonunda dövme sanatçısı olmuş. “İnsan vücudunu yaşayan bir tuval. Siz sergi açmıyorsunuz ama resimleriniz her yerde dolaşıyor, onu birçok insan görüyor.”

İlk kendisine yaparak başlamış. Üzerinde çok fazla sayıda dövme var ve hepsi farklı kişilere ait. Dövmeyi hem yapmayı hemde yaptırmayı seviyor. Özellikle boynundan başına doğru uzanan dövmesi son derece ilgi çekici. Hangi tarza yakın durduğunu soruyoruz: “Bir dövmecinin bence bütün isteklere cevap verebiliyor olması lazım. Herkes her şeyi yapabilmeli. Benim en çok yaptığım dövme, portreler. İnsanlar da onda iyi olduğumu bildiğinden bunu isterlerse bana geliyorlar. Ama her tarzda dövme yapıyorum. Yakuza dövmesi de tribal de… Bunu yaparım bunu yapamam diye seçmem.” diye yanıtlıyor.

Dövmeleri kendisi tasarlıyor. Müşteri hazır bir modelle gelse bile onun eksik olan kısımlarını tamamlıyor ya da varsa hatalarını düzeltiyor. Peki, kendisi için bir sonraki dövmenin planlarını yapmış mı? “Sırtımın ortası boş, oraya yaptıracağım ve onun için bir model düşünüyorum. Bir dekolumda bir yer var. Oraya da bir lotus çiçeği… Hemen yaz gelmeden…” diyor.

Tattoo Studio KADIKÖY İSTANBUL TIMEOUT MAYIS / 2012